TAPUMU NASIL ALACAĞIM ?

SÜRECİNİZİ TAKİP EDİN
Anasayfa > Okmeydanı > Haberler

Okmeydanı tapusunu Başbakan’ın elinden aldı

50 yıldır tapu sorunu yaşayan Okmeydanı nihayet mutlu sona ulaştı. Okmeydanı sakinleri tapularını Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakan Erdoğan’ın katıldığı muhteşem bir törenle aldılar.

Beyoğlu Belediyesi tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tapu dağıtım töreninde Okmeydanı sakinleri, resmi tapularına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Tapu dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ve parti teşkilatı katıldı.

Erdoğan, “Okmeydanı tarihi bir gün yaşıyor”

Okmeydanı sakinlerinin tarihi bir gün yaşadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Okmeydanı’nda birkaç nesildir tapularını bekleyen kardeşlerimizi peyder pey tapularına kavuşuyor. Burada Piyalepaşa Mahallesi, benim doğup büyüdüğüm Kaptanpaşa Mahallesi var. Bu 5 mahalle ile bir değişim dönüşüm inşallah yaşanacak. Bununla birlikte Türkiye’nin bir modern beldesi oluşacak. Bugün burada hazırlığı tamamlanan 176 tapuyu teslim ediyoruz. 700 hak sahibi tapu işlemleri ile ilgili belgelerini hazırladılar, onların da işlemleri devam ediyor.

Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşümü de sizlerin desteği ile tamamlanacak. Okmeydanı’nı hem mevcut çirkin görüntüsünden, hem de sağlıksız yaşamdan kurtarmış olacağız. Çarpık kentleşmenin esiri olan Okmeydanı’nı parkları ile, bahçeleri ile İstanbul’un en nezih semtlerinden biri haline getiriyoruz” dedi.

Kentsel dönüşüme yüzde 95 destek

Okmeydanı’nda vatandaşların yüzde 95 oranında kentsel dönüşüme destek verdiğinin altını çizen Erdoğan, bu desteğin 30 Mart’ta sandıklara yansıyacağını düşündüklerini belirterek, “30 Mart'tan sonra Beyoğlu'nda Ahmet Misbah Demircan'la İstanbul'da Kadir Topbaş'la durmak yok yola devam diyeceğiz. Geçen hafta Sinan Erdem'de 39 hizmet adayını tanıttık. Orada da ifade ettim: İstanbullulara hizmet onurdur, çok büyük gururdur demiştim. İstanbul 80 ilin özetidir. İstanbul dünya şehirlerinin kıskandığı bir şehirdir. İstanbul şehirlerin annesidir. İstanbul'a hizmet etmek fethi, Fatih'i, kuruluş ruhunu kavramış olmak gerekir. İstanbul'a hizmet etmek için geleceği tahayyül etmek gerekir. İstanbul'a herkes hizmet edemez” dedi.

Topbaş’tan Kasımpaşa’ya HAVARAY müjdesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  devam eden kentsel dönüşüm projelerinin  İstanbul’a yeni bir vizyon kazandırdığını belirterek, Şişhane’den Okmeydanı’na uzanacak bir HAVARAY sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi.  

Demircan, “Kötü günler geride kaldı”
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yıllardır çözülemeyen Okmeydanı tapu sorununu çözmenin mutluluğunu semt sakinleri ile paylaştı. Tapu sorunu çözüm sürecinde vatandaş ile yapılan interaktif toplantıların başarı yolunda kendilerine büyük yardım olduğunun altını çizen Demircan, “Allahın izniyle kötü günler geride kaldı. Canımıza tak eden tapu problemini çözdük. Başbakanımızın destek ve yol göstermesiyle, Büyükşehir Belediyemizin, Vakıfların, Koruma Kurullarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının desteğiyle yarım asırlık bu problemi hiçbir hak sahibini milim hak kaybına uğratmadan tatlı dille, güvenle, sabırla, demokratik yöntemlerle adım adım, birlikte çözdük” diye konuştu.

Okmeydanı artık “Vatandaşın Okmeydanı”

Okmeydanı’nın hikayesinin 21.’inci yüzyılda Türkiye’nin en önemli şehircilik hikayesi olduğunu belirten Demircan, “Okmeydanı’nda mülkün fiili sahibi vatandaş. gerçek ve resmi sahibi ise Fatih Sultan Mehmet Vakfıydı. ‘Vatandaşın Okmeydanı’ ifadesi bizim için somut bir hedefti. Başbakanımızın emir ve talimatlarıyla çok hummalı bir maratondan sonra, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na muadil başka bir arazi tahsis edildi. Böylece, Vatandaşın Okmeydanı’nın önündeki en büyük engeli kalkmış arazi hazine mülkiyetine geçmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi olarak hazineyle protokol imzaladık. 74 bin vatandaşımızın yaşadığı 5 mahallede, gece gündüz çalıştık. 150’den fazla geniş katılımlı toplantı yaparak, 14 binden fazla hak sahibiyle bir araya geldik. Her aşamayı, Okmeydanı’nın tamamıyla paylaştık. SİT alanları ve yeşil alanlarda kalan hak sahiplerini, Okmeydanı’nda muadil alanlara taşıdık. Bu vatandaşlarımızın haklarını plan notlarıyla garanti altına aldık. İmar hakkı garantili tapu çalışmalarını tamamladık. Milyonlarca iş ve işlem gerçekleştirdik. Hamdolsun tapuları dağıtmaya başladık”
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen tapu dağıtım töreninde tapularını alan vatandaşlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ile fotoğraf çektirdi.