TAPUMU NASIL ALACAĞIM ?

SÜRECİNİZİ TAKİP EDİN
Anasayfa > Okmeydanı > Haberler

Okmeydanı’nda dönüşüm için ilk imzalar atıldı

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap İmza Töreni’nde konuşan Başkan Demircan, “Başlangıç için iki nokta var; Ayazma ve Van Blokları. Bu iki noktada imza işleminin tamamlanmasıyla Okmeydanı’nda hızlı bir dönüşüm sürecini başlatacağız.” dedi.

Beyoğlu’nun gözde semtlerinden Okmeydanı’nda merakla beklenen kentsel dönüşüm için geri sayım başladı. Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabı olarak tanımlanan Piripaşa Ayazma bölgesindeki hak sahipleriyle uzlaşma sağlandı. Hak sahipleri Beyoğlu Belediyesi Şişhane Gençlik Merkezinde düzenlenen İmza Töreni’nde bir araya gelerek dönüşüm için ilk imzaları attı. Törene, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra başkan yardımcıları, birim müdürleri ve meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

OKMEYDANI’NDA DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

Başkan Demircan, Okmeydanı’nda dönüşümün şart olduğunu belirterek, “Tek hedefimiz var. O da muhitimize, mahallelerimize, çevremize hizmet etmek, ihtiyaçlarımızı karşılamak ve çocuklarımızla birlikte geleceğe umutla bakmak. Bu işe tapuları vermekten başladık. Çünkü mülkiyet sorununu çözmeden bu işi yapmak mümkün değildi. Okmeydanı’nın geleceğini kurgulamamız artık şart. Başlangıç için iki nokta var; Ayazma ve Van Blokları. Ayazma’daki hak sahipleri ‘başkanım bizde bu işin içerisinde olmak istiyoruz’ diyerek güzel yaklaşımlar sağladı. Bugün de buraya gelerek imzalarını attılar. Önümüzdeki günlerde de ikinci nokta olan Van Bloklarındaki hak sahipleriyle burada imzaları atmış olacağız. Bu iki noktada imza işleminin tamamlanmasıyla Okmeydanı’nda hızlı bir dönüşüm sürecini başlatacağız.” dedi.

BU İŞE ŞEHRİN KALBİNİ İHYA ETMEK OLARAK BAKIYORUZ

Başkan Demircan, “Bu belediye bir şirket değil, devletin bir kurumu. Devletin sahibi de sizlersiniz. Bu işi yapan kurumlar da belli; Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve onun firması Kiptaş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın garantisiyle yapıyoruz. Bu işe şehrin kalbini ihya etmek, inşa etmek olarak bakıyoruz. 50 yıldır buranın ceremesini çekmiş insanlar olarak biraz da sefasını sürme hakkınız var. Dolayısıyla hepimiz bu işe kalbimizi ve yüreğimizi koyduysak önümüz açık olacaktır ve bu iş bitecektir.” ifadelerini kullandı.

OKMEYDANI DÖNÜŞÜM İÇİN GÜN SAYIYOR

Okmeydanı’nın, 13.06.2016 tarih 8949 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ilan edilmesi ile bölgede dönüşüm için çalışmalar hız kazandı. Riskli alan ilan edilen bölge 123,5 hektar büyüklüğünde olup yaklaşık 4.250.000 m² inşaat (otoparklar, teknik hacimler, sığınaklar dahil) yapılması planlanıyor. 2.850.000 m²’sinin iskan edilmesi öngörülen inşaat alanının 1.750.000 m²’si hak sahiplerine dağıtılacak. Geri kalan kısmı ise yatırımcıya ait olacak.